Yamaç Anaokulunun Öyküsü:

1988 yılında, İzmir’de 2 yıllık anaokulu deneyimi olan genç bir psikolog Denizli’ye geldi ve bir anaokulu açtı. O sırada Denizli’de anne babaların anaokulunun neden gerekli olduğu hakkında bilinci ve ilgisi çok azdı. Nitelikli bir anaokulu eğitiminin, “yemek ve temizliği de yapan bir bakıcının bakımından” ne farkı olduğunu anlatmak çok zordu.

Özveri ve sabırla sürdürülen 20 yıllık çaba ve emekle Yumurcak Çocuk Evi haklı bir güven kazandı. O genç psikolog olgunluk yaşlarına ulaştı. Bilgisi ve deneyimiyle yüzlerce çocuğun hayat mücadelesine hazırlanmasına öncülük ederken, bilgi ve deneyimini biriktirdi, velilerin eleştirilerini ve çocukların gelişimsel gereksinimleri izledi ve ideal bir anaokulu nasıl olmalı fikrini geliştirmeye çalıştı.

2008 de, üniversite hastanesinde klinik psikoloji uzmanı olarak çalışırken emekli olarak ayrılan eşinin desteği ile yeni bir anaokulu açtı. Bir dağın yamacında, ormanın kenarında, yaklaşık 1500 m2 bahçe içinde bir binada… 20 yıllık deneyimin ve damıtılmış ideallerin gerçekleşmeye başladığı bir eğitim yuvası, Yamaç Anaokulu.

Anne Babalara Sesleniyoruz:

İyiyi doğruyu seçmek kolay değil. Çok yanlışın arasında az doğrunun olduğu bir dünyadayız. Her şeyin vitrin ve reklamın üretimden değerli görüldüğü, gösterişin gerçeği bulandırdığı bir çağda, iyiyi ve doğruyu bulmak zor. Aile ortamından çıkıp mücadele, rekabet ve haksızlıkların olduğu bu dünyanın gerçeklerini ve kurallarını öğrenip başa çıkmak için hangi yetenek ve becerileri geliştirilmelidir?

Bu soruların yanıtları eğitimin temellerini oluşturur. Anaokulu bu sürecin tam ortasındadır ve bu nedenle kritiktir. Koruyuculukla gerçekçiliğin ustalıkla ayarlanmasını gerektirir. Bu nedenle bilgi, bilinç ve deneyim çok önemlidir. Çağdaş eğitim yaklaşımları bilgiden çok bireysel-kişisel özelliklerin geliştirilmesi amaçlanır. Çünkü gelecekte hangi bilgilerin gerekli olacağı belirsizdir ve zaten bilgi istendiği an ulaşılabilir hale gelmiştir. Bu nedenle özgüven, öz bilinç, irade, motivasyon, hayal gücü, çalışkanlık, sebatlılık gibi kişisel özelliklerin geliştirilmesi önem kazanır.

Çocuğun zihinsel-ruhsal dünyasını yaz-boz tahtasına çevirmeden ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek mümkündür. Bunun için, öncelikle ön yargı haline gelmiş beklentilerimizi bir yana bırakmak, ona güvenli, huzurlu, uyaran yönünden zengin ve deneyimli eğitimcilerin denetlediği bir ortam sağlamak gerekir.